Nie można jednoznacznie określić jak długo potrwa terapia logopedyczna, ponieważ jej przebieg oraz sukcesywność zależy od wielu czynników. Czas trwania terapii uzależniony jest m.in. od:
– rodzaju wady wymowy bądź zaburzenia, z którym boryka się pacjent,
– wieku dziecka w momencie podjęcia terapii,
– zaangażowania rodziców, nauczycieli i opiekunów dziecka w proces terapeutyczny,
– systematyczności pracy, indywidualnych możliwości oraz motywacji dziecka.
Niektóre nieprawidłowości artykulacyjne można wypracować już podczas kilku spotkań, ale zdecydowanie dłużej trwa utrwalanie prawidłowych wzorców w mowie spontanicznej. Złożone zaburzenia mowy i rozwoju wymagają długotrwałych ćwiczeń obejmujących nie tylko sferę artykulacyjną, ale także ćwiczenia ogólnorozwojowe wpływające na poprawę funkcjonowania dziecka, a tego typu działania mogą trwać nawet latami.
Istotny jest także wiek dziecka w momencie podjęcia terapii logopedycznej. Wiadomym jest, że im młodsze dziecko tym z pozoru sprawniej przebiega proces terapeutyczny, ale wymaga on znacznie większej liczby powtórzeń i wielu różnorodnych ćwiczeń, by nie znudzić malca i właściwie wypracować nowe nawyki. Dzieci starsze natomiast są często bardziej świadome swoich zaburzeń i chętniej poddają się ćwiczeniom artykulacyjnym, ponieważ wiele kwestii można im pokazać oraz wytłumaczyć, a to pozytywnie wpływa na postępy terapii.
Ogromny wpływ na przebieg procesu terapeutycznego ma rodzic, opiekun oraz nauczyciel dziecka, to ich zadaniem jest wsparcie, motywowanie, systematyczność i praca z dzieckiem także poza gabinetem logopedy, który wyznacza przebieg i kierunek terapii udzielając wskazówek do pracy w domu.
Równie istotne podczas pracy terapeutycznej jest motywacja, możliwości i samozaparcie pacjenta. Dzieci z naturalną motywacją z większym zaangażowaniem wykonują wszystkie ćwiczenia, są zainteresowane przygotowanym materiałem i chętniej podejmują się różnego typu działań. Niestety często do gabinetu trafiają mali pacjenci, których nieustannie trzeba zachęcać oraz motywować do jakiejkolwiek aktywności. W takim przypadku zadaniem logopedy jest przyzwyczajenie dziecka do systematycznej pracy i stopniowego pokonywania napotkanych trudności, by przekonać malucha iż sukces zależy również od niego.
W każdym z tych przypadków najważniejsze jest dobro dziecka i to powinna być dewiza pracy każdego specjalisty. Pamiętajmy, że nawet kręta, długotrwała oraz trudna droga zawsze prowadzi do sukcesu i upragnionego celu.
http://www.loogomowa.pl/jak-dlugo-trwa-terapia-logopedyczna